دنیای گزینشی

 مواجهه گزینشی:تمایل شخص به اینکه خود را در معرض ارتباطاتی قرار دهد که با نگرش های موجود اوسازگار است.(مثلا" فقط سراغ روزنامه ها، سایت­ها، شبکه­های تلویزیونی و ماهواره­ای منطبق با عقاید خود برود.)

توجه گزینشی:چون فرد نمی­تواند پیشاپیش قضاوت کند که محتوای پیام چیست، خود را در معرض همه نوع پیامی قرار می­دهد، اما به بخش­هائی از آن توجه می کند که با نگرش­ها،عقاید و رفتارهای ریشه دارش هماهنگ است و از بخش­هائی از آن که برخلاف این نگرشهاستدوری می کند، یا صحت آن را زیر سؤال می برد و منکر آن می­شود.

نگهداشت گزینشی: تمایل به یاداوری اطلاعاتی است که تحت تأثیر خواسته­ها، نیازها،نگرش­ها و دیگر عوامل روانشناختی فرد باشد و سایر اطلاعات را به راحتی فراموش می­کند.

این روزها هم دور و برمان پر شده از همین برداشت های گزینشی

بارز­ترین نمونه اش را روز عاشورای حسینی دیدیم، همه دل می­سوزانند، همه نگران هستند، همه با هر نوع اعتقادی که دارند دم از حرمت شکنی می­زنند. (این وری و اون وری، خودی و نا خودی، داخلی و خارجی، بیگانه و غیر بیگانه هم فرقی نمی کند، بعضی ها هم که شدند دایه مهربون­تر از مادر!)

به قول مولانا: هر کسی از ظن خود شد یار من           از درون خود نجست اسرار من

حالا اگر از این همه به ظاهر دلسوز بپرسی فلسفه قیام عاشورا چه بود و اصلا" چه شد که با گذشت 14 قرن همچنان یاد و خاطره امام حسین زنده است، فکرکنم چیزی در چنته برای پاسخ دادن نداشته باشند و نداشته باشیم.

صدای من به کس خاصی نخواهد رسید، فقط می خواهم بگویم برای من یکی دیگه سبز و قرمز و آبی و صورتی و سفید و سیاه فرقی نمی کند. (اصلن حالم از هرچی رنگه به هم می خوره)

ای کاش اصلا" خدا دنیا را بی رنگ بی رنگ خلق می کرد!

متأسفانه در این دنیای پر از هجمه همه هر طورکه دوست داشته باشیم می بیننیم، می شنویم، برداشت و تفسیر می کنیم، خود را حق می دانیم و دیگری را باطل می پنداریم و اندکی هم در حقانیت خود شک نمی کنیم.

آدم یاد این بیت می­ افتد که:

گر از بسیط زمان عقل منهدم گردد            به خود گمان نبرد کس که نادانم

شبکه های تلویزیون، ماهواره، سایت­ها و وبلاگ­ها، همه و همه دست به دست هم دادند و هر کس جنبه­ای از این به ظاهر واقعیت را به ما نشان می دهد. (دنیای پست مدرن که دیگر شاخ و دم ندارد، همین است دیگر)

بعید می دانم اگر کسی ذره ای دلش برای اسلام بسوزد از این اوضاع به وجود آمده خوشحال باشد، باید دعا کرد برای بهبود اوضاع، همین

شما را نمی دانم ولی من به امام (ره) و تمام آنها که این روزها را ندیدند و رفتنند حسودیم شد و با تمام وجود آرزو کردم که ای کاش امام زمانمان ظهور می کرد.

چیز خاصی نمی­خواهم بگویم، اینقدر همه نوشتند و همه­مان تحلیل­ها و تفسیرهای مختلف خواندیم، دیدیم و شنیدیم که من یکی ترجیح می دهم سکوت کنم و به آخر عاقبتمان فکر کنم. فقط این را نمی دانم خطاب به که! ولی باید بگویم که بسه دیگه بیشتر از این اختلاف و تفرقه و جدایی بین خودی و ناخودی به ضرر هر دو طرف منتهی می شود. رسوایی از این بدتر می شد؟! شدیم مضحکه خاص و عام، ای کاش تا فرصت از دست نرفته است و بقیه برایمان خواب ندیدند و نقشه ها نکشیدند خودمان چاره ای برای نجات کشور می اندیشیدیم و از این مهلکه نجات می یافتیم. راستی جواب این همه خون بی گناهی را که بر کف خیابانها ریخته شد که باید بدهد؟(در ضمن دیگر حالم دارد به هم می خورد از بس که جناب رئیس جمهور همه وقایع را فقط به بیگانگان نسبت می دهد، برادر من یه سوزن به خودت بزن یه جوالدوز به دیگران) کاش یکی پیدا می شد درست حسابی و بدون هیچ قصد و مرضی مشکلات را ریشه یابی می کرد!

این را هم بگویم که ای کاش کمی از گذشته و تاریخمان پند می گرفتیم و در پایان هم این ابیات را می گذارم که به گمانم وصف الحال دیروز، امروز و قطعا" فردایمان بود، هست و خواهد بود. (نمی دونم شاعرش کیه؟! اگر کسی می دونه بگه، چند سال پیش تو یک کتاب خوندم)

«تاریخ این ایام را هر کس که خواهد خواند

جز این سخن از ما نخواهد راند

این نسل سردرگم

بر توسن اندیشه هاشان لنگ

فرسنگ در فرسنگ

جز سوی ترکستان نمی رانند

تاریخ پیش از خویش را باری نمی خوانند» 

آخر نوشت

پیشنهاد کتاب:

به دوستان اهل کتاب و عشق کتاب توصیه می کنم اگر وقت کردند کتاب «دولت و جامعه مدنی» نوشته «آنتونیو گرامشی»، مترجم: «عباس میلانی»، نشر «اختران» را بخوانند. توصیفی که از دولت و جامعه مدنی در این کتاب آمده است، به نظرم در فهم بیشتر وقایع اخیر این روزهای ایران کمک شایانی می کند.

در مورد کتاب باید بگویم از آنجا که گرامشی خودش کلا" خیلی ثقیل و سنگین می نویسد ترجمه نه چندان خوب کتاب هم دلیل مازاد سخت فهمی آن است.

من خودم سه بار خواندم تا هر بار نکات جدیدی را فهمیدم، ولی در عین حال به تمام دوستان این کتاب را پیشنهاد می کنم، فقط لطفا" هنگام خواندن کتاب شرایط این روزهای ایران را مدّ نظر قرار دهید که حسابی در فهم بهتر و بیشتر آن بهتان کمک می کند.

/ 36 نظر / 21 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ماریا

میس عزیز از بس که گیر دای بهمون و بازم از بس که در قسمت نام منو فریال و سارا مرتب واسه این وبلاگو اون وبلاگ کامنت گذاشتیم در جواب به یکی از پاسخ هاتون در معرفی خودم نوشتم سارا.آدمو هول میکنی بچه ی خوب!!!!الان دارم چاوشی گوش میدم. "من با زخم زبونات رفیقم، مرهم بذار با حرفات رو زخم عمیقم..بچه بشین پای کتاب و دفترت.هزار بار.

مرتضی

گفتم که محلت نذارن خوب میشه! مریض تر از توها خوب شدن تو که جای خود داری

احمد علی

درود به تو که مشغول کل کل کردنی با دوستای جون جونیت!... پس برا همینه که به من سر نمیزنی... سعیده خانوم... دانشجوی ارتباطات.... مواظب خودت باش.... گاهی به دوستات هم سر بزن...

مرتضی

فک کن مستر ارشاد عصبانی باشه!

محسن

به نام خدا سلام مثل همیشه عالی بود. چقدر نظر حسودیم شد همینه به ما سر نمیزنی! کاش یه متنی هم در مورد تبدیل شدن میل به رسانه ملی می نوشتی که آیا می تونن میل رو هم فیلتر کنن یا نه که آیا شبکه اجتماعی ای بهتر از میل هم می تونه باشه یا نه فعلا

نوید

سلام و درود. دنیا بدون رنگ که خیلی زشت میشد اونوقت رنگ بهشت و باغ و آبادی یکی میشد با آتیش. درباره ی اسلام هم که اینجانب فکر میکنم اتفاقات اخیر به بیداری ملت خیلی کمک کرد. شاید اگر این مسیر اتفاق نمی افتاد الان هنوز در خواب ناز بودیم و نمیفهمیدیم چه آقایونی دارن بر ما حکومت میکنن. یا هو.... خدا کند که بیایی

عاشورا

بسم الله الرحمن الرحیم سلام، واقعه ی کربلا گذشت ... دیروز در کربلا یزیدیان سر حسین (ع) را به نیزه کردند و امروز نیز همان یزید منشان تیشه بر اسلام ناب میزند و افسوس که بر این ستمگران خیال نابودی اسلام ناب هنوز پابرجاست ... و امروز عاشورا افتتاح شد . www.ashoora.ir عاشورا فقط از عاشورا نمی گوید ! عاشورا از تفکر ناب عاشورا و عاشوراییان می گوید و می نگارد... از عشق ، ایثار ، سکوت ؛ از نگاه های بی انتها ... و از شهادت ... مفتخریم که در این راه در تمامی حوزه های مرتبط دینی و فرهنگی نیازهای شما را تامین کنیم . خواهشمندیم با عضویت در عاشورا و با بیان نظرات ارزشمندتان ما را در پیشبرد و گسترش فرهنگ عاشورا یاری نمایید . سیستم بی نظیر کاربری اعضا ، بانک جامع مقالات ، بانک کم نظیر و جامع صوتی و مجموعه تصاویر متنوع ، تنها بخشی از خدمات ماست. و در انتها ، خواهشمندیم ما را به لیست دوستانتان اضافه کنید. کربلا ادامه خواهد داشت ... به امید حضورتان پایگاه جامع عاشورا www.ashoora.ir

ارغنون

دنياي گزينشي پر از خطاي اداركي گزينشي... 5 تا خطاي اداركي رو هم مي ذاشتي مبحث كامل بود استاد![چشمک] كيف حالك مع ممتحنين!!!

سمنه منو

ننه یه پیشنهاد دارم واسه کوتاه شدن پستات می تونی عوض اینکه چندتا مطلب تو یه پست بیاری هرپستو به یه مطلب اختصاص بدی اینو کلی گفتما نه واسه این پستت ببخشید آخه خوندنش سخته واسم[قهقهه][خجالت][ماچ]

هلیا

كاش‌ مي‌شد از ميان اين ستارگان كور سوي كهكشان ديگري فرار كرد. ( فریدون مشیری ) + غم دارد آرام آرام لانه می کند!