سوسک نه؛ مدو!

زین پس به جای واژه بیگانه سوسک از مِدو، واژه بیگانه تر مارمولک از کرپو، به جای واژه پرستو از اسپریچو، به جای واژه عروسک از لوپتو و به جای واژه همین طور از همطو استفاده کنید.

 

با تشکر فرهنگستان واژه یابی کرمونیا!

 

واژه زیبای مِدو را از شبکه سوم سیما درخواست کنید(دینگ دینگ)

 

از آنجا که بنده حس ناسیونالیستیم خیلی گل کرده باید بگویم از این به بعد تقریبا" هر شب رأس ساعت 21 وقت خود را با تماشای سریال "خانه مهر" تولید شبکه کرمان از شبکه سوم سیما پر کنید و حسابی با لهجه شیرین "کرمونی" آشنا شوید!

 

در این سریال استاد یوسف (جمشید مشایخی) که پس از مرگ همسرش به تنهائی در خانه قدیمی و کاهگلی خویش زندگی می کند، طی حادثه ای با سه جوان آشنا می شود که هر سه دانشجوی دانشکده فنی دانشگاه باهنر هستند و در جستجوی خانه به سر می برند و به همین دلیل او خانه خود را در اختیار آنها قرار می دهد و قرار است در هر قسمت از سریال در این شهر و این خانه مهر اتفاقات مختلفی با مضمون اجتماعی رخ دهد.

 

 نکته ای که بیش از هر چیزدر این مجموعه اپیزودیک وجود دارد، اصرار کارگردان و فیلمبردار در استفاده بهینه از نمادهای شهر است، چون از همان ابتدا و سکانس اول مخاطب با نمائی از "گنبد جبلیه" مواجه است و همچنین در ادامه بیش از هر چیز بافت قدیم شهر، نماهائی از دیوارهای کاهگلی، خانه های قدیمی و بازار بزرگ کرمان چشم نوازی می کند و گویا سعی شده است تا با استفاده از این نماها "دل عالم" به ایرانیان معرفی شود و حس نوستالژیک را به مخاطب القا کنند.

 

 البته قابل ذکر است که من خودم به عنوان یک کرمانی اکنون به ندرت چنین دیوارهائی و خانه هائی را در اطرافم می بینم، مثل اینکه کارگردان و دیگر عوامل سریال چشمشان را به روی خیابانها و ساختمانهای مدرن شهر بسته اند، البته این تأکید آنها به استفاده از اینگونه نمادها، در عمل با لهجه ای که در این شهر بازیکنان با آن صحبت می کنند کاملا" متناقض است، چون در ساخت این سریال از بازیگرانی  که با لهجه کرمانی آشنا هستند، استفاده نشده است.

 

 ما در تلویزیون سریال هائی را که تولید استانهای یزد، اصفهان، شهرهای شمالی یا آذری زبان بودند، زیاد دیدیم که بارزترین ویژگی این سریالها صحبت بازیگران با لهجه همان دیار است، اما متأسفانه به نظر من در سریال "خانه مهر" تا اینجای کار تنها "فردوس کاویانی" کرمانی صحبت می کند و بقیه بازیگران اصلی سریال مانند مجید مشیری و  حتی جمشید مشایخی که گویا با زندگی در آن خانه قدیمی نماد یک کرمانی اصیل است به این لهجه هیچ گونه تسلطی ندارند، جالب تر اینجاست که در قسمت سوم(چترباز)که دوشنبه شب پخش شد مخاطب با فردی به نام اسکندر (شهرام قائدی) آشنا می شود که اصلا" کرمانی صحبت نمی کند، بلکه شهرام قائدی تقریبا" با همان لهجه جنوبی حرف می زند که ما پیش تر در ایفای نقشش در فیلم "روز سوم" از او دیدیم و گویا تنها راه برای القای کرمانی بودن اسکندر استفاده او از واژگانی مانند "مِدو" به جای سوسک است و گرنه در ادامه هر شخص کرمانی به وضوح متوجه می شود که این لهجه هیچ گونه شباهتی با لهجه شیرین "کرمونی" ندارد، بماند که وقتی قرار باشد یک شخص غیر بومی کارگردانی این سریال را بکند قطعا" بیش از اینها نمی توان از آن انتظار داشت! 

اکنون درمورد محتوا حرف نمی زنم و باشد برای بعد که سریال تمام شد، چون الان نمی خواهم زود قضاوت کنم!(هرچند از همین الان معلومه که کم مشکل نداره!)

 

آخر نوشت:

 

 به شما به عنوان یک کرمانی توصیه! می کنم که در این اوضاع گل و بلبلی بنشینید و این سریال را حتما" تماشا کنید تا با لهجه شیرین ما آشنا شوید و امیدوارم که از این به بعد کرمان و کرمانی بیشتر در تلویزیون و رسانه "ملی"! و البته بهتر بدرخشند.

 

راستی اگر عمری باشد حتما" یک مطلب در مورد "سقوط هواپیما" می نویسم!!!

 

/ 17 نظر / 20 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مرتضی

کرمان و کرمونی !! بله !! نمی دونم این امارات متحده عربی چرا به جای جزایر سه گانه دست رو کرمان نمیذاره . والا به خدا ما که راضیم -) این همه سریال با مضمون ولایت ما ! جوم نداریم بد مصب که ! موفق باشی

امير / با چشم ها . . . . .

پس كرموني هستي! چطور اينو از روي پست هاي طولانيت ندونستم!!! ولي واقعن اينقدر وقت اضافي داري كه بشيني پاي رسانه ي ملي و اونوقت برنامه ي محلي ببيني!!؟؟ من بعد از برنامه ي هويت و چراغ كه سال 77 تا 79 به گمونم ساخته شد، تلويزيون رو تحريم كردم ( همون وقت كه حسين زمان اون نامه ي تاريخي رو نوشت به لاريجانيي) اونوقت ها يه دانشجوي دورانه خاتمي بودم با يك دنيا آرمان انساني و سرشار از عرق ملي! بعد ها كه باده كله م نشست ديدم تلويزيون كلن از زندگي م حذف شده و عملن كلي وقته آزاد واسه مطالعه و كاراي ديگه در اختيارمه....

مجید ملک

سلام سعیده خانم از لطفتان بی نهایت ممنون باز هم به من سر بزنید و نظرات خود را برایم بگذارید...با اجازه به شما لینک دادم.

شازده سید کوچولو

سلام اول یه چند تا فحش باید بدم به اینترنت پر سرعت کافی نت و خونه. دوم هم باید فکر کنم اون همه عراجیفی که برات نوشته بودم چی چی بود؟ ... خب ولش. راستی تو این سریال که نوشتی یه آقایی هست به نام ستوده نیال که کرمونیه. حالا دقیق یادم نیست تهیه کننده بود یا کارگردان و یا هردو. ولی کرمونیه. مسئله ی بومی نبودن رو هم قبول دارم. ولی خب وقتی ما کار نکنیم ... و یه پولی هم اون وسط باشه و ملت هم خوشحال باشن که میون این همه سریال آبکی یزدی و اصفهانی و تبریزی و ... چرا از کرمون خببری نیست .... خب دیگه طمع بقیه برمی انگیزد! به علاوه که لهجه ی کرمونی خیلی برای مردم ایران جذابه. با وجود همه ی نواقصی که توی ارائه ی این لهجه تا به حال وجود داشته. ................

شازده سید کوچولو

سلام اول یه چند تا فحش باید بدم به اینترنت پر سرعت کافی نت و خونه. دوم هم باید فکر کنم اون همه عراجیفی که برات نوشته بودم چی چی بود؟ ... خب ولش. راستی تو این سریال که نوشتی یه آقایی هست به نام ستوده نیال که کرمونیه. حالا دقیق یادم نیست تهیه کننده بود یا کارگردان و یا هردو. ولی کرمونیه. مسئله ی بومی نبودن رو هم قبول دارم. ولی خب وقتی ما کار نکنیم ... و یه پولی هم اون وسط باشه و ملت هم خوشحال باشن که میون این همه سریال آبکی یزدی و اصفهانی و تبریزی و ... چرا از کرمون خببری نیست .... خب دیگه طمع بقیه برمی انگیزد! به علاوه که لهجه ی کرمونی خیلی برای مردم ایران جذابه. با وجود همه ی نواقصی که توی ارائه ی این لهجه تا به حال وجود داشته. ................

یکی از عوامل مجموعه خانه مهر

چند تا توضیح: 1. تا حالا از کرمان کدوم سریال بوده که در همین حد هم تونسته مردم رو پای تلویزیون بشونه؟ کدوم کرمونی به اندازه فردوس کاویانی کرمونی رو تا این اندازه بی غلط و جذاب حرف زده؟ 2. شهرام قائدی چتر بازه سیرجونیه. طبیعناَ کرمونی نباید حرف بزنه. اگر سیرجونی باشید یا دوست سیرجونی داشته باشید فرق این دو تا لهجه را حتماَ متوجه می شید. 3. اقای ملک نوشته که به کرمونی ها اطمینان نمی شه و انتقاد کرده که چرا از تهران نیرو آوردند. خب عزیز دل برادر کدوم کرمونی رو می شناسین که می تونست نقش مشایخی یا خانم فضل الهی یا حتی همین شهرام قائدی رو بازی کنه؟ اگر کسی را می شناسید نام ببرید که همه بدونیم. این را هم بدونید که این مجموعه تقریباَ از تمام نیرو استفاده کرده. آنهایی هم که نیستند خودشان نیامدند. مثل آقای ثانی و ... برخی دیگر هم از بازی یا فعالیت در کنار بزرگانی مثل مشایخی و کاویانی ترسیدند. 4. جامعه شناسی که به کرمان آمده بود می گفت هیچ کجا به اندازه کرمان در مورد خودشان بد نمی گویند. قدر چیزی را که دارند نمی دانند. 5. اینکه همه لهجه کرمونی ندارند حق با شماست. در قصه پیش بینی این وضع شده بود. مشایخی یک تهران

ارغنون

دیدیم چند قسمتش را فقط برای اینکه فحش هایمان حلال باشد!!و اگر حیف اشک هایمان نبود حتما گریه می کردیم به حال پولها و وقت مردم این مملکت که صرف ساخت چنین مزخرفاتی می شود! وقتی یوسف را می سازند به آن... این یکی را هم بگذاریم کنار آن چند میلیاردی! اصلا اسم فیلم می شود روش گذاشت! خداییش تصمیم گرفتم برم ببینم این بیغوله هایی که از کرمان نشون داد کجان! از چیزی که تو چایخونه گفتی خیلی بهتر شده ما هم که نظرمون و فحش هامون رو همون جا دادیم!! آقای برادر یکی از عوامل خداییش نمی شود بهتان خسته نباشید نگفت که همین هم هنر بود!!! اما خدایی ترش خودتان را بگذارید جای بی شعور مخاطب و به این سریال نمره بدهید؟ اصلا خدا پدر شما و دیگر عوامل را بیامرزد می شود یک پیر مرد کرمانی آنهم با این همه اصالت و آن خانه در مدیریت لهجه نداشته باشد ... همین قسمت آخرش... ولش کنید درد بسیار است ...

مرجان

چی؟ بی شعور مخاطب؟!! درست شنیدم؟ یکی از نظریه من اسم برد؟؟!!!! [خنده]

کرمونی

من که از این وبلاگت چیزی نفهمیدم