اندر احوال برنامه های انتخاباتی صدا و سیما

این چند وقت می خواستم چند بار از صحبت های کاندیداهای مختلف بنویسم

از آمارهای راست و دروغ و ضد و نقیضی که بهمون ارائه می دهند

بعضی وقتها با خودم فکر می کنم واقعا" چه قدر باید به خودمون ببالیم و خوشحال و خرسند باشیم از اینکه داریم در این مملکتی زندگی می کنیم که مثلا" بهترین ها و تحصیل کرده ترینها و کارکشته ترین ها هم نمی توانند به مخاطبینشان بهترین اطلاعات را ارائه دهند (البته این آمار ضد و نقیض انعکاس داده شده توسط کاندیداها، قطعن هیچ کدومش پشتش هیچ قصد و غرضی نهفته نیست، بلکه از آنجا که اصولن علم آمار همیشه یک سری خطاهائی دارد و یا مؤسسات مختلف آمار گیری می کنند! این به خاطر اون چند درصد خطاست شما یه وقت فکر بد به سرتون نزنه)

 

وقتی با کارشناسان صحبت می کنند و وقتی سوالات تکراری و جوابهای تکراری می شنوید چه حسی بهتان دست می دهد؟

آخه کجای عالم را می شه پیدا کرد که از یک کاندیدا یا نه یک آدم کاملا" معمولی نظرش رو در مورد گرانی، اشتغال زائی، مبارزه با تورم، مسکن، توجه به امور زنان و ... پرسید و طرف با این گونه مسائل مخالف باشد؟!

وقتی در مورد اشتغال جوانان یا زنان سخن به میان می آید چه کسی حاضر است بگوید نه؛ من با اشتغال زائی مخالفم، یا نه؛ زنان باید خانه نشین باشند، درس نخوانند،وارد اجتماع نشوند و ...

 چه قدر هم بعضی ها قشنگ صحبت می کنند آن قدر قشنگ که بعد از آن همه صحبت از اینکه درصد حضور زنان در دانشگاه بالغ بر این قدر رسیده یا زنان ال و بل، آخرش خیلی راحت می گوئیم:" بله، باید به اینا کار داد"

آری دوستان، منظور از اینا من و تو خانوم هستیم که خیلی راحت در رسانه ملی ازمان به عنوان زنان یاد می شود درصورتی که خطاب خانوم ها با این عنوان اصلن درست نیست.

اصلن بی خیال اینکه به ما می گویند زنان، بدتر اینه که نه به اون همه کلاس و شعار در مورد مثلن ما زنان و نه به اینکه یکدفعه توسط همین کاندیدای محترم خطاب به "اینا" می شویم!!!

بعد از اینکه به ما گفتند اینا داشتم به خودم نگاه می کردم که شبیه کدوم حیوون یا شیء هستم، احیانن گربه ام یا الاغ و یا کتابم یا میز و کمد!!!

 

بعضی ها کاش یاد می گرفتند حداقل چگونه صحبت کنند

بگذریم؛ گویا آن ها هم که خوب صحبت می کنند برای ما چندان فایده ای ندارد واقعن فاصله حرف و عمل ، شعار و کار چه قدر است؟

بی خیال

برنامه های تلویزیون را که در زمینه انتخابات پخش می شود ر که می بینید

در مورد همه ش نمی خوام بگم مثلا" لطفا" رأی بدهید یا چه می دانیم ندهید" به نظرم اسمش قشنگه

ولی کل برنامه کلن چرته، ببخشید ها چند تا از بازیگران، هنرمندان و ورزشکاران را دعوت می کنند و طبق معمول تو کشور ما گویا برای جذب مخاطب به انجام تمامی کارها اعم از فرهنگی، اجتماعی و سیاسی تنها الگوهای جوانان ما، می شوند همین هنرمندان، و باز هم همان سوالات تکراری و مسخره همیشگی

تازه وقتی ازشون می پرسند به چه کسی رأی می دهید به حدی تابلو صداشون قطع می شه که مخاطب خیلی راحت می تواند لب خوانی کند و روز بعد هم در تمام محافل صحبت از این می شه که دیدی فلانی گفت به ... رأی می دهم.

و اینها همه یعنی بی طرفی رسانه ملی ما!

"منطقه آزاد"هم که ببخشید بی خودترین کلاسیه که صدا و سیمای ما امسال اومده گذاشته

مثلن می روند در علمی ترین مراکز کشور یعنی دانشگاه ها و بین جوانان

بیچاره جوانان ما که از بین صحبت هایشان هر کدام را که دوست داشتند توسط برنامه ریزان انتخاب می شود، نصف حرفها که تکراری هست و شعار بی خودکی، بعضی وقتها هم نمی فهمی اول و آخر حرف بنده خدا اصلن چبه؟

مثلا" تا حالا چند بار صحبت یکی از جوانان را شنیدید که یکدفعه جمله طرف با این شروع می شه که "... و سومین نکته ای که می خوام مطرح کنم اینه که..."

همینجور می مونیم اِه خب اون دو تا نکته اول این بنده خدا چی شد؟!

هیچی دیگه یه جورائی پَرپَر

گفتم که همون یه کلاس بی خوده

 بگذریم این همه نوشتم تا از"جریان" براتون بنویسم

جریان دیشب رو نمی دونم دیدین یا نه

طبق معمول سعید ابوطالب بود که این دفعه با آقای شهاب مرادی همان روحانی که خیلی از مخاطبان در برنامه "مردم ایران سلام" خوب با چهره و صداشون آشنا بودند

بذارین قبلش یه چیزی بگم

اگر خوب دقت کنید نصف برنامه های ارزشی و درست و حسابی صدا و سیمای ما که خُب طول سال قطعن چندان هم ساخته نمی شوند در کشور ما چه ساعاتی رو به خودشون اختصاص می دهد؟

قطعا" همه تون باید جوابش رو بدونید: آخرای شب، وقتی که نصف بیشتر مملکت یا خواب هستند و یا اگر بیدارند پای اینترنت و یا ماهواره ها هستند و خلاصه مخاطب کمتری اون وقت شب حاضر است وقتش را به اینگونه برنامه ها اختصاص دهد.

مثل برنامه "این شبها" از شبکه یک که خب چند وقته تموم شده، یادمه بعضی شبها می دیدی شبکه یک "این شبها" داره، دو "نگاه دو" نشون می ده"، سه "نود" و چهار هم "دو قدم مانده به صبح" که خب قطعن تعداد بینندگان ثابت نود خیلی بیشتر هست.

بگذریم؛ نمی خوام خیلی کشش بدم می خوام به جریان بپردازم خوشم اومد آقای مرادی مسائلی را مطرح کرد که هرچه قدر هم آقای ابوطالب سعی کرد وسط برنامه یه جورائی جمع و جورش کنه و به میان برنامه بکشه و یه جورائی به ایشون بگه که بابا مخاطب خسته شد بسه دیگه، آقای مرادی به هیچ وجه کوتاه نمی اومد و معتقد بود نه تازه اومدیم مخاطب به این زودیا که خسته نمی شه و اجازه نمی داد برنامه را قطع کنند و حتی یه جائی خودشون هم گفتند اشکال نداره آقای ناطق و خاتمی الان خوابیدند!

 دقت کنید حوزوی ها در درسهاشون "مباحثه" زیاد دارند به همین دلیل خوب می تونند در بحث با طرف مقابل خیلی راحت اونجور که خودشون می خواهند بحث را به پیش ببرند و فکر کنم بنده خدا آقای ابوطالب الان دیگه به مرز ناشنوا شدن رسیده باشه از بس که تو گوشی همه عوامل غرغر کردند که یه جورائی ابوطالب بحث رو جمعش کنه و اجازه نده که آقای مرادی بیشتر از این پا رو از خط قرمزها فراتر بگذارد باز هم نمی تونست که آخرش دیگه مجبور شدند خانوم مجری را بفرستند جلو ؛و این یعنی بسه دیگه وقت برنامه تموم شد می تونین برین خونه هاتون لالا کنید.(راستی بذارین این رو هم بگم که با تمام صحبتهای آقای مرادی موافق نیستم مثلا" اینکه صرف زیاد شدن و استقبال افراد از مراسم عزاداری عاشورا و ایام فاطمیه و غیره نشان دهنده افزایش اخلاق در جامعه نیست، این همون ظاهر است و کمی هم گول زدن خودمان)

 البته کلن این یه دونه برنامه به نظرم یه مقداری نسبت به بقیه برنامه ها قوی تره و این هم احتمالن باید به دلیل باز بودن دست تهیه کننده و کارگردان باشه

 متفاوت بودن این برنامه را از گزارش ها و مصاحبه هائی که از مردم می گیرند خیلی راحت می شه دریافت کرد مثلن وقتی از ملت می پرسند آیا از وضع الان مملکت راضی هستی؟ یا به نظرت اوضاع می تونه از این بهتر شه یا اصلن به نظرت الان تو جامعه عدالت حکمفرما هست؟ و همه اینها با جواب منفی مردم مواجه شود (البته چون من اصولا" آدم خیلی منصفی هستم! باید بگویم اینها همه یعنی جهت گیری محض، ضمنا" پخش قسمتهای بی ربط مثلا" مرتبط! با صحبت افراد در مورد تصمیم گیری و انتخاب از فیلم های مختلف هر چند کار خیلی جدیدیه، اما تعارف که با هم نداریم قبول دارین خیلی بی خوده؟!)خودمونیم ها من همیشه باید به یه چیزی گیر بدم!

در مجموع با دیدن حتی یک شب از این برنامه کاملن راحت می شه دریافت که این یکی یه جورائی با بقیه برنامه ها متفاوته که خب چون آخر شب پخش می شه مخاطب عام چندان توجه ای به این برنامه ها ندارد.

 خلاصه اینکه باز هم ما حاضریم بی خوابی بکشیم و از این برنامه ها برامون پخش کنند هرچند تعدادشون قطعن به تعداد انگشتان یک دست هم نخواهد رسید ولی اگه قراره ساعت 3 نصف شب هم پخش شه من یکی حاضرم از خوابم بزنم چون عقده دیدن یک چنین برنامه هائی رو دلمون مونده

در آخرم این رو بگم که اگر یه مقدار طراح لوگوی برنامه "جریان" رو لوگوش یه تجدید نظری کند بد نیست چون بازتابش در جامعه چندان خوب نیست، در ضمن بهتره که یه مقدار عوامل این برنامه در ساخت چنین برنامه های انتقادی حواسشان را بیشتر جمع کنند چون یه وقت دیدن کلن بساطشون رو تخته کردند رفت؛ از من گفتن بود ها، چرا که واقعن خیلی ها ظرفیت و تاب دیدن چنین برنامه هائی را ندارند (همان طور که همین الان هم اعتراض های زیادی علیه آن انجام شده است)و از سوی دیگر چون تا حالا بدین شکل نساختیم یه مقدار با ناشی گری جلو می رویم که خب این مسأله چندان هم خوب نیست.

همین دیگه خیلی دراز شد

 

 

/ 17 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
عابر

نامه امام به میرحسین در پی استعفای ناگهانی وبدون هماهنگی با رئیس جمهور و رهبری (امام):نخست وزیر محترم نامه استعفای شما باعث تعجب شد.حق این بود که اگر تصمیم بدینکار داشتید لااقل من و یا مسئولین رده بالای نظام را در جریان می گذاشتید.در زمانیکه مردم حزب الله برای یاری اسلام فرزندان خود را به قربانگاه می برندچه وقت گله و استعفاست؟ امام در پایان نامه:همه باید به خدا پناه ببریم و در مواقع عصبانیت دست به کارهایی نزنیم که دشمنان اسلام از آن سو استفاده کنند.مردم ما از اینگونه مسائل در طول انقلاب زیاد دیده اند.این حرکات هیچ تاثیری در خطوط اصیل و اساسی انقلاب اسلامی نخواهد داشت... صحیفه نور جلد 21 صفحه 124 ×××××ما رئیس جمهور خودسر و خودخواه و بچه ننه نمی خواهیم.

محسن

سلام سعیده خانوم من همیشه آپ می کردم شما سر می زدید حالا شما آپ کردی من سر زدم موفق باشید خوشحالم میبینم باز هم با روحیه شدی[چشمک][گل][گل]انشالله تا چند روز دیگه با گزارش تصویری آبشار راین به روزم موفق باشید[لبخند]

صالح

ترامن چشم درراهم.... http://abukoorosh.blogfa.com/

محمد حسنی

ممنون که سرمیزنید خوشحال میشم با شما و وبلاگتون بیشترآشنا شم

مرتضی

اینجا بوی مطالبات زنان میدهد گویا!! (منظور فمینیستی نیست گویا!!) حق با شماست گویا !! اگر ما از شما پیتزا با طعم نوشایه کولا نگیریم مرد نیستیم گویا !! به خودمان ایول می گوییم گویا !! به امید دیدار در دانشکده خودمان گویا !!

شازده سید کوچولو

سلام اولن تبریک به خاطر 14 ....! دومن ... پست ها رو قبلن خونده بودم ... خب نشد کامنت بذارم. الانم یادم نیس در مورد اون دو سه تای قبلی چه نظری داشتم... در هر صورت 14 شدن خیلی کلاس داره! بازم تبریک! .......... در مورد منطقه آزاد و لطفا رای بدهید ندهید... کاملا موافقم . چه کنیم که صدا سیما بعد 2500 سال بعد کورش هم می خواد با همین روش های تکراری جلو بره ... حیف که این همه انرژی و توان که می تونه تو محتوا تغییر ایجاد کنه ... فقط تو اجرا و زلم زینبو ها خرج می شه. البت همینشم جای امیدواریه ... یه موقعی تو همین هم نمی شد دست برد. اراستی جریان رو کدوم کانال نشون می ده؟ بگو ما هم یه بار ببینیم. البت اگه شبکه تهران نباشه. یا علی.

مونا کلانتری

سلام سلام دخمل خوشمل چطور مطوری بلا؟ وای مطلب قبلیتو خوندم به جای این یکی با اجازت سعیده الهی بگم چی بشی ایول فوق العاده س دختر محشره تو واقعا بهترینی خوش به سعادتت عزیزم ببین یه نصیحت دوستانه از مونای زخم خورده بشنو و قدر اوج موفقیتت رو بخون منم مثل تو لیسانس دانشگاه تهرانم البته مثل تو واسه کنکور ارشد زحمت نکشیدم یا اصلا بهتره بگم حتی منابعم کامل نبود و به جای رشته خودم که ارتباطات بود و همه ی کتاباشو داشتم زنان و علوم اجتماعی که نه کتاب داشتم نه هیچی سر در میاوردم دادم که عاقبتم شد اینی که میبینی حالا از اون بدتر اینه که من قبل از کنکور کلاس رقاصی و آرایشگری و مربی گری بدمینتون میرفتم و همزمان با پایان دوره ی اونا نشستم سر کنکور ارشد و الانم جایی هستم که میبینی پس من چی بگم درسته همین جا هم الکی زدو به قولی معلومات ته مونده دانشگاه تهرانیم به دادم رسید در عین نخوندن اینجا قبول شم اما علامه کجا اینجا کجا دختر بشین سر جات ناشکری نکن که گناهه والا خداییش به حالت غبطه میخورم ایشالله دکترا بری سوربن یا هاروارد دوستت دارم موفق باشی به حال زار من نیگا کن و قدر خودتو بدون البته همون استادای تهران

دالان

لینک شرکت در مسابقه بزرگ " حدس میزنید دهمین رئیس جمهور ایران کیست ؟ " http://www.dalan.ir/firstpoll.aspx