بشنوید از برخی پشت پرده ها!

سلام امشب اومدم تا کلی حرف بزنم!:

اول از همه می خوام در مورد جشنواره سینما حققیت امسال براتون بگم:

سومین جشنواره سینما حققیت، امسال توسط ١٣۶ نفر از  کارگردانان و مستند سازان مانند رخشان بنی اعتماد، شادمهر راستین و ... به دلیل وجود خط قرمزهایی که به آنها اجازه نمی داد که به بازتاب حوادث و وقایع پس از انتخابات ایران بپردازند، تحریم شد.

          

اما مسئولین جشنواره با حذف فیلم‌های این کارگردانها جشنواره را برگزار کردند، این یک جنبه قضیه است، اما آنچه که بیش از برگزاری جشنواره توجه من یکی را به خودش جلب کرد:‌ شعار جشنواره امسال یعنی " سینمای مستند؛ برای همه" بود، دقت کنید که سینما حقیقت همین طور که از اسمش معلوم هست حتما"(!) در صدد به تصویر کشیدن واقعیت هست و حتما" تر هم هدفش ترویج و اعتلای سینمای مستند است و با بی توجهی به بیانیه و تحریم جشنواره توسط برخی مستند سازان ثابت کرد که ایرانی جماعت اصولا" به دنبال پیدا کردن شعارهای قشنگ و همه چی تمام است و اینجاست که باید گفت:"دو صد گفته چون نیم کردار نیست" و خلاصه مسئولین با انتخاب این شعار به نوعی زدند تو هدف و بنده هم وظیفه خودم را در این می بینم که ازشون حسابی تشکر کنم و بگم خدا قوت!

و اما بشنوید از ماجرای پشت پرده یکی از کارگاه های این جشنواره:

مسئول یکی از کارگاه های این جشنواره که از قضا یکی از اساتید و دکتر های این مملکت گل و بلبل ماست در جواب این سوال که هدف از برگزاری این جشنواره چه بود؟! اول کلی خندیدند بعد هم با حالتی که نه ما رو از رو ببرند و نه خودشون احساس ضایع بودن بهشون دست بده فرمودند:‌"من هدف از برگزاری این جشنواره رو نمی دونم!!!"، بعدش که گفتیم پس واسه چی به این کارگاه تشریف آوردید؟ باز هم با همان خنده گفتند:‌ " یه دوستی که من نمی تونستم بهش "نه" بگم،(این یعنی هنر"نه" گفتن!) باهام تماس گرفت و ازم خواست که به عنوان مسئول کارگاه در جشنواره شرکت کنم من هم قبول کردم و فقط روزش رو تعیین کردم، تازه صبح که واسه کارگاه اومدم فهمیدم اوضاع چه خبره؟!(البته دقت کنید که ایشون همچنان قاه قاه می خندیدند!!!کشته مرده اون اعتماد به نفسش شدم!) 

 قابل ذکر تر اینکه ایشون به گفته خودشون تخصص چندانی هم در این زمینه ندارند!!! باور کنید اولین جمله ای که این استاد معظم خطاب به مخاطبینش گفتند این بود: "من نمی دونم شماها واسه چی اینجا جمع شدید!!!( به جان خودم اگه یک کلمه از این حرفها رو دروغ گفته باشم، دنبال پیدا کردن منبع نگردین که منبع خودمم، بازم به جان خودم!)

چیه؟! باور نمی کنید؟ شوکه شدید؟

بی خیال "اینجا ایران است نقطه" سخت نگیرید!

و بالاخره توهم توطئه:

این چند وقت به توهم "توطئه" خیلی فکر می کنم و اینکه چرا اصلن ما ایرانی ها اینقدر نسبت به همدیگه بدبینیم یا فکر می کنیم همه قصد دارند ما رو بکشند و بدزدند و ...؟

اینکه این توهم در ما وجود داره به نظر من باید ریشه یابی اساسی شه و حداقل خوندن نوشته های استاد "کاتوزیان" شاید تا حدی در نوع خودش بتواند مفید باشد، اما به نظر من آنچه که بیش از همه می تواند به دامن زدن این توهم کمک کند وجود غولی به نام "رسانه" است، از قضا چند شب پیش تلویزیون ایران یک فیلم سینمائی نشان داده است با این مضمون کلی که یک عده از دختران شهرستانی که برای ادامه تحصیل به تهران آمده اند توسط یک باند دزیده می شوند و ...

من نمی خواهم بگویم همه چیز خوب هست، یا نفس وجودیه توهم بده! (اتفاقن یه مواقعی خیلی هم لازم هست!) اما خیلی وقتها متأسفانه عادت کردیم که از اون ور بوم بیفتیم یعنی مطلق گرائی می شه تنها ویژگی مون، انگار حالا هر چی دختر میاد باید خراب شوند!!!، نتیجه هم می شه نوع نگاه مردم به قضیه و دامن زدن به برخی طرز تفکرات و ...

نمی دونم شاید هم این فیلم کمکی بود به سیاست "بومی گزینی دانشجویان"!(الله اعلم)

خلاصه اینکه این توهم توطئه بد چیزیه آقا، بد!

/ 18 نظر / 38 بازدید
نمایش نظرات قبلی
شازده

سلام بله ... حرفی در مورد سینما حقیقت ندارم. در مورد توهم توطئه هم ... نظری ندارم. ما که خیلی خوبیم. شما خوبی؟ ایشالله همه خوب باشن. اصولا برخی پرده ها رو چپکی آویزون می کنن ... در حقیقت اگه می خوای بری پشت پرده رو ببینی ... لازم نیست کاری کنی. پرده رو ببین. یا علی.

مرتضی

توهم توطئه. ترس از نیستی است که اینچنین ما را در بند نگه میدارد. ترس از اینکه اگر این کار به نیست شدن من بیانجامد. ایرانی جماعی بنده ی مقام و جایگاه است. ازخودم شروع شود تا خود هایشان و خداهایشان! ما که 12 واحد با ایشان می گذرانیم چه خاکی بر سر بریزیم؟! خدا رحمتش کند امیدوارم.

مرضيه

بالاخره باید همه چیمون به همه چیمون بیاد دیگه..!! با این حال و اوضاع اگه جشنواره ها و اساتیدمون غیر از این باشن جای تعجب داره... در مورد توهم هم کلاَ رسانه ها رو جدی نگیری راحتری(مخصوصاَ TV رو..) هر چند به نظر من عموماً ايرانيا بدبينن..

سمنه منو

نه دقيقاً گتفن من نمي دونم شما با چه هدفي اينجا نشستين! ه ي هي هي ....

نوید

چند وقتیه عجیب حالم از این شعارا به هم میخوره. تا یه دوربین میبینن میان جلوشا شروع میکنن به جفنگ گفتن . جدا که مضحکه

ارغنون

یعنی فقط برای "آقایون " بد دیگه ما " بانوان و دختران و مادارن آینده محترم!!!!!!" کماکان میتونیم دچار توهم توطئه باشیم دیگه!!! ( خودمم حالم به هم خورد اما گفتیم جای "ادبیات محمود" تو این کامنتمون هم خالی نباشه دیگه!!!) مشکل شاید از عدم اعتمادی که ساری و جاری و ارثی در زندگی فردی و جمعی ما باشه... وقت بماند تو چه طور رغبت تلویزیون دیدن داری؟ اونم این فیلم های اب دوغ خیاری... به جاش چهار تا فیلم درست حسابی ببین که هی من نگم این فیلم و دیدی هی بهانه بیاری نه!!! یادته که!!![چشمک] راستی رسیدنمون به خیر!!! یادت بودیم تو حرم جات هم خالی[چشمک]

لعیا

سلام عزیز دل می تونم بگم خدا به همه صبر جمیل بده و به تو نازنین که دغدغه داری بیشترش رو بده! شنیدن این مسائل جای بسی تاسف داره اما خوب توهم هم عالمی داره دیگه!

ارغنون

به به لعیا رو کم داشتیم آره سعیده جون تو گفتی منم باو رکردم مامانت هم میپرسم از این قد درس نخون خب مثل ما بشین فیلم ببین[چشمک] نه اینکه تابستون کنداکتور تلویزیون نبودی تو به این زودی نمی تونی ترک کرده باشی!!! قول میدم عمو عزت با تو هماهنگ میکرد تداخل با ساعت کافی نت هات نداشته باشن برنامه هاش!!!!!!!!!!!!!!!! نززززززززززززززززن[قهقهه]

ارغنون

مخلصیم سعیده بانو به تو گیر ندیم چه کنیم نه درس نمیخونم!![وحشتناک][شرمنده] بارون امروز و حال کردی[چشمک][گل]