مواجهه گزینشی: تمایل شخص به اینکه خود را در معرض ارتباطاتی قرار دهد که با نگرش های موجود او سازگار است. (مثلا" فقط سراغ روزنامه ها، سایت­ها، شبکه­های تلویزیونی و ماهواره­ای منطبق با عقاید خود برود.)

توجه گزینشی: چون فرد نمی­تواند پیشاپیش قضاوت کند که محتوای پیام چیست، خود را در معرض همه نوع پیامی قرار می­دهد، اما به بخش­هائی از آن توجه می کند که با نگرش­ها، عقاید و رفتارهای ریشه دارش هماهنگ است و از بخش­هائی از آن که برخلاف این نگرشهاست دوری می کند، یا صحت آن را زیر سؤال می برد و منکر آن می­شود.

نگهداشت گزینشی: تمایل به یاداوری اطلاعاتی است که تحت تأثیر خواسته­ها، نیازها، نگرش­ها و دیگر عوامل روانشناختی فرد باشد و سایر اطلاعات را به راحتی فراموش می­کند.

این روزها هم دور و برمان پر شده از همین برداشت های گزینشی

بارز­ترین نمونه اش را روز عاشورای حسینی دیدیم، همه دل می­سوزانند، همه نگران هستند، همه با هر نوع اعتقادی که دارند دم از حرمت شکنی می­زنند. (این وری و اون وری، خودی و نا خودی، داخلی و خارجی، بیگانه و غیر بیگانه هم فرقی نمی کند، بعضی ها هم که شدند دایه مهربون­تر از مادر!)

به قول مولانا: هر کسی از ظن خود شد یار من           از درون خود نجست اسرار من

حالا اگر از این همه به ظاهر دلسوز بپرسی فلسفه قیام عاشورا چه بود و اصلا" چه شد که با گذشت 14 قرن همچنان یاد و خاطره امام حسین زنده است، فکرکنم چیزی در چنته برای پاسخ دادن نداشته باشند و نداشته باشیم.

صدای من به کس خاصی نخواهد رسید، فقط می خواهم بگویم برای من یکی دیگه سبز و قرمز و آبی و صورتی و سفید و سیاه فرقی نمی کند. (اصلن حالم از هرچی رنگه به هم می خوره)

ای کاش اصلا" خدا دنیا را بی رنگ بی رنگ خلق می کرد!

متأسفانه در این دنیای پر از هجمه همه هر طور که دوست داشته باشیم می بیننیم، می شنویم، برداشت و تفسیر می کنیم، خود را حق می دانیم و دیگری را باطل می پنداریم و اندکی هم در حقانیت خود شک نمی کنیم.

آدم یاد این بیت می­ افتد که:

گر از بسیط زمان عقل منهدم گردد            به خود گمان نبرد کس که نادانم

شبکه های تلویزیون، ماهواره، سایت­ها و وبلاگ­ها، همه و همه دست به دست هم دادند و هر کس جنبه­ای از این به ظاهر واقعیت را به ما نشان می دهد. (دنیای پست مدرن که دیگر شاخ و دم ندارد، همین است دیگر)

بعید می دانم اگر کسی ذره ای دلش برای اسلام بسوزد از این اوضاع به وجود آمده خوشحال باشد، باید دعا کرد برای بهبود اوضاع، همین

شما را نمی دانم ولی من به امام (ره) و تمام آنها که این روزها را ندیدند و رفتنند حسودیم شد و با تمام وجود آرزو کردم که ای کاش امام زمانمان ظهور می کرد.

چیز خاصی نمی­خواهم بگویم، اینقدر همه نوشتند و همه­مان تحلیل­ها و تفسیرهای مختلف خواندیم، دیدیم و شنیدیم که من یکی ترجیح می دهم سکوت کنم و به آخر عاقبتمان فکر کنم. فقط این را نمی دانم خطاب به که! ولی باید بگویم که بسه دیگه بیشتر از این اختلاف و تفرقه و جدایی بین خودی و ناخودی به ضرر هر دو طرف منتهی می شود. رسوایی از این بدتر می شد؟! شدیم مضحکه خاص و عام، ای کاش تا فرصت از دست نرفته است و بقیه برایمان خواب ندیدند و نقشه ها نکشیدند خودمان چاره ای برای نجات کشور می اندیشیدیم و از این مهلکه نجات می یافتیم. راستی جواب این همه خون بی گناهی را که بر کف خیابانها ریخته شد که باید بدهد؟(در ضمن دیگر حالم دارد به هم می خورد از بس که جناب رئیس جمهور همه وقایع را فقط به بیگانگان نسبت می دهد، برادر من یه سوزن به خودت بزن یه جوالدوز به دیگران) کاش یکی پیدا می شد درست حسابی و بدون هیچ قصد و مرضی مشکلات را ریشه یابی می کرد!

این را هم بگویم که ای کاش کمی از گذشته و تاریخمان پند می گرفتیم و در پایان هم این ابیات را می گذارم که به گمانم وصف الحال دیروز، امروز و قطعا" فردایمان بود، هست و خواهد بود. (نمی دونم شاعرش کیه؟! اگر کسی می دونه بگه، چند سال پیش تو یک کتاب خوندم)

«تاریخ این ایام را هر کس که خواهد خواند

جز این سخن از ما نخواهد راند

این نسل سردرگم

بر توسن اندیشه هاشان لنگ

فرسنگ در فرسنگ

جز سوی ترکستان نمی رانند

تاریخ پیش از خویش را باری نمی خوانند» 

آخر نوشت

پیشنهاد کتاب:

به دوستان اهل کتاب و عشق کتاب توصیه می کنم اگر وقت کردند کتاب «دولت و جامعه مدنی» نوشته «آنتونیو گرامشی»، مترجم: «عباس میلانی»، نشر «اختران» را بخوانند. توصیفی که از دولت و جامعه مدنی در این کتاب آمده است، به نظرم در فهم بیشتر وقایع اخیر این روزهای ایران کمک شایانی می کند.

در مورد کتاب باید بگویم از آنجا که گرامشی خودش کلا" خیلی ثقیل و سنگین می نویسد ترجمه نه چندان خوب کتاب هم دلیل مازاد سخت فهمی آن است.

من خودم سه بار خواندم تا هر بار نکات جدیدی را فهمیدم، ولی در عین حال به تمام دوستان این کتاب را پیشنهاد می کنم، فقط لطفا" هنگام خواندن کتاب شرایط این روزهای ایران را مدّ نظر قرار دهید که حسابی در فهم بهتر و بیشتر آن بهتان کمک می کند.